A kutatócsoport általános bemutatása (magyar)
Kutatócsoportunk célkitűzése, az űrutazások alkalmával potenciálisan fellépő, az ér- és csontrendszert érintő kórfolyamatok patogenezisének feltárása, fókuszálva az artériáék és a szívbillentyűk megbetegedéseire. A hem és hemfehérjék vaszkuláris biológiában előidézett, kórélettani szerepetét vizsgálja a kutató laboratórium, modellezve a mostoha környezeti behatásokat, az általuk okozott kóros szöveti átépülést. Mind a közvetlen, mind a közvetett hem/hemfehérje stressz megjelenését, az arra adott sejtszintű adaptációs válaszokat elemzi. Az előidézett oxidatív károsodás, mineralizáció, inflammáció, endoplazmatikus retikulum stressz kialakulását, ezt ellensúlyozó sejt- és szervvédelmet közvetítő hemoxigenáz és ferritin rendszert, vasanyagcserét, a kénhidrogén szerepét és a védő hatást közvetítő molekuláris rendszerek szabályozási mechanizmusát tanulmányozza. A kutatócsoport feladatának tekinti, az ér- és csontrendszert érintő kórfolyamatok megelőzését, és lassítását célzó gyakorlati megoldások megalapozását.
Infrastruktúra bemutatása
A kutatócsoportunk egy 240 m2-es területű kutató laboratóriummal rendelkezik Debreceni Egyetem Klinikai Központjában. Rendelkezünk Magyarország egyetlen 2 lézeres, élő sejtes inkubátor rendszerrel rendelkező STED nanoszkópjával. A laboratórium az alábbi sejt, molekuláris biológiai és biokémiai eszközparkkal rendelkezik: komputer vezérelte spektrofotométer, mikroplate olvasó, computer vezérelte fluori méter és kemi luminométer, lézer nephelométer, fénymikroszkópok, invert fázis kontraszt mikroszkópok. Mikroszkókamera, 6 db CO2 inkubátor, 5 db lamináris steril fülke, +4oC, -20oC és -70oC-os hűtők. Mikro centrifugák, ultra centrifuga, vízfürdők, szonikáló készülék, pH mérők, analitikai mérlegek, vortexek, kevertetők, jégkészítő készülék, elektroforézis készülékek, vertikális gélelektroforézis egység, számítógép vezérelte video denzitásmérő. Nedves blottoló, vákuumszárító, UV transzilluminátór, UV cross-linker, hibridizációs készülék, 3 db RT-qPCR.
Jelenleg folyó kutatási témák felsorolása (magyar)
- Vaszkuláris kalcifikáció
- A hipoxia szerepe a vaszkuláris kalcifikációban.
- Az oszteoklaszt aktivitás szerepe a vaszkuláris kalcifikációban.
- A hemoglobin oxidációs termékek hatásának vizsgálata a vaszkuláris kalcifikációban érintett sejttipusok génexpressziós és fehérjeszintű válaszában.
- Vaszkuláris remodeling
- Az endoplazmatikus retikulum stressz szerepe a vaszkuláris remodelingben.
- Valvuláris kalcifikáció
- A kénhidrogén, mint potencionális gátlószere a valvuláris kalcifikációnak.
- Vasat lassan kibocsájtó anyag hatása a valvuláris kalcifikációra.
- A mitokondriumra ható kénhidrogén hatása a a valvuláris kalcifikációra.
- . Vaszkuláris remodeling
- Komplikált léziókban található oxidált hemoglobin és oxidált hemoglobin eredetű peptidek hatása az érelmeszesedés progressziójára.
- Vad típusú és knock-out egerek ApoE és az AMBP génjének genotipizálására alkalmas genetikai módszer beállítása és bevezetése kutató laboratóriumunkban.
Az A1M és más molekulák vaszkuláris kalcifikációra gyakorolt hatását egér modellek segítségével vizsgáló tanulmányaihoz felhasznált egerek genotipizálása. - Endoplazmatikus retikulum stresszhez vezető mutációk kimutatása, ezek hatásmódjának vizsgálata.
- A hemeoxigenáz -1 gén promóter régiójában található polimorfizmusok vaszkuláris kalcifikációra/ ateroszklerózisra gyakorolt hatásának vizsgálata.
Ezen polimorfizmusok kontroll csoport és betegcsoport (carotis szűkület miatt megoperált betegek) közötti megoszlásának a tanulmányozása.