Program általános leírása

A Debreceni Egyetem a magyar felsőoktatás egyik meghatározó intézménye. A DE-SPACE integrálta közös projektbe a jogelőd egyetemeken közel ötven éve űrkutatási témákkal foglalkozó kutatókat, tudományos műhelyeket. A hat kutatócsoport az űrutazások sugárfizikai, élettani, táplálkozási, orvosi és diagnosztikai aspektusai mellett a klímaváltozással is foglalkozik. Az űrutazások technikai megvalósíthatóságának nehézségei mellett fontos az űrutazásban részt vevő asztronauták fizikai és mentális egészségének minél hosszabb távú megőrzését biztosító utazási feltételek megteremtése.

Ehhez ismerni kell, hogy az űrben tartózkodással járó súlytalanság állapota, a limitált táplálkozási lehetőségek, a szociális izoláltság milyen mechanizmusok révén fejtik ki hatásaikat az emberre. Mindezeken túl az egyetemen működő hat kutatócsoport (DE-SPACE) multidiszciplináris megközelítésben vizsgálja a kozmikus sugárzás hatásait is az űreszközökre, az asztronautákra.

A kutatást az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghirdetett Tématerületi Kiválósági Program ED_18-1-2019-0028 számon támogatja, a Debreceni Egyetem Űrkutatás tématerületi programja keretében.

Legutóbbi frissítés: 2023. 03. 26. 20:09