Űrélettani kutatócsoport

 

Űrélettani kutatócsoport

Az Űrélettani kutatócsoport három, a humán élettan különböző területeit vizsgáló munkacsoport kollaborációjaként jött létre.

Űrélettani kutatócsoport - Izomkutatás-munkacsoport

A munkacsoport fő kutatási területe a vázizmok, illetve a vaszkuláris simaizomsejtek kalciumhomeosztázisának vizsgálata, illetve a vázrendszeri szövetregenerációt és a gyulladásos folyamatokat befolyásoló tényezők vizsgálata.

Kutatásaink középpontjában a megváltozott külső körülmények (nyomásváltozás, ozmotikus stressz, mechanikai inger) izomműködés elemeire (elektormechanikai kapcsolat, intracelluláris kalcium-felszabadulás, mitochondriális kalcium-felvétel) gyakorolt hatásainak vizsgálata áll, illetve ezen hatások káros következményeinek, az izomtömeg csökkenésének, az izomteljesítmény romlásának potenciális kivédésére szolgáló alternatívákat tanulmányozunk.  Továbbá vizsgáljuk új, feltehetően a vázizmok gyulladásos, illetve regenerációs folyamataiban szerepet játszó fehérjék pontos szerepét. Olyan csatornák funkcióit is vizsgáljuk, amelyek érzékenyek a külső mechanikai hatásokra, és feltehetően hozzájárulnak az erek állapotát jelentősen befolyásoló kalcifikáció folyamatához. Kísérleteinket sejtvonalakon (humán vázizom eredetű, humán aorta simaizomsejt eredetű), illetve kísérleti állatokon, és az egér modellekből izolált izmokon, illetve intakt sejteken végezzük.

Vizsgálatainkhoz rendelkezésünkre állnak ultragyors, illetve nagy térbeli felbontású lézerpásztázó konfokális mikroszkópok patch-clamp mérőrendszerrel, RT-PCR és qPCR, mikrobiológia labor (Western Blot, RNS izolálás, stb), sejttenyésztő laboratórium.

Űrélettani kutatócsoport – Szív elektrofiziológia-munkacsoport

A munkacsoport kutatási területe a celluláris szívelektrofiziológia, ezen belül az egészséges humán és kutya karai szívizomból izolált szívizomsejtek ioncsatornáinak vizsgálata, a kardiális akciós potenciál frekvencia-függő sajátságai, a Ca2+-függő ionáramok analízise, valamint a proaritmiás és antiaritmiás mechanizmusok vizsgálata. Fenti kérdések módszertani megközelítéséhez rutinszerűen alkalmazzuk az enzimatikus sejtizolálási módszereket, a konvencionális mikroelektróda technikát, konvencionális single-cell voltage clamp, valamint akciós potenciál voltage clamp technikákat, továbbá fluoreszcens festékek felhasználásával mérjük az intracelluláris kalcium-koncentrációt.

Űrélettani kutatócsoport - Csont-és porcélettani munkacsoport

A munkacsoport projekthez kapcsolódó fő kutatási területe az embrionális porc- és csontképződés molekuláris szabályozásának vizsgálata állati eredetű (csirke és egér) embrionális primer sejtkultúrákban, valamint felnőtt humán csontvelői stróma eredetű multipotens sejtekből előállított porcosodó és csontosodó sejtkultúrákban. Alapvető kutatási hipotézise a munkacsoportnak, hogy vannak olyan egyszerű, fiziológiásan is jelenlevő környezeti tényezők (pl. mechanikai inger, illetve annak hiánya, táplálék-megvonás okozta metabolikus stressz, a cirkadián ritmust módosító viszonyok) amelyek, befolyásolják a sejtkultúrákban zajló porc- és csontdifferenciációt. Ezek a környezeti tényezők nem csak az embrionális sejtek differenciációjában játszanak szerepet, hanem megváltoztathatják az érett porc- és csontszövet homeosztázisát és az esetleges szöveti regenerációs folyamatokat is. A kutatások során szövettani, morfológiai technikákkal, valamint sejt- és molekuláris biológiai módszerekkel keressük a választ kutatási kérdéseinkre. Ezek a módszerek: hagyományos fénymikroszkópos festési eljárások, immuncito- és hisztokémia, konfokális fluoreszcens mikroszkópia, RT-PCR és qRT-PCR technikák mRNS vizsgálatra, western blot eljárás fehérjék kimutatására, proliferációs és életképességi vizsgálatok, RNS-szekvenálás.

Válogatott közlemények

Legutóbbi frissítés: 2023. 03. 26. 20:09