Kutatócsoport általános bemutatása
A kutatócsoport távérzékelési és műholdas kutatási feladatokat lát el, amely szervesen kapcsolható a globális műholdas rendszerek fejlesztéseihez. A kutatócsoport hosszú távú célkitűzése, hogy megalapozzon egy önálló kereskedelmi, légi és műholdas adatszolgáltatási bázis létrejöttét. A megcélzott szegmensek a mezőgazdaság, vízügy, környezet- és természetvédelem; a digitalizált termesztési és kárbecslési előrejelzés és a döntéstámogató számítógépes rendszerek fejlesztése. Az adatszolgáltatás tartalma a környezeti változások és jelenségek folyamatos megfigyelése, digitális adatfolyam rögzítése egységes adatkezelési rendszerekben, dokumentálás, a változások térbeli feltárása és kiértékelése, beavatkozási lehetőségek és alternatívák feltárása.
Most folyó kutatási témák felsorolása
A kutatócsoport jelenleg kutatási témái és feladatai a következők:
- i) Sentinel-1,2 és Landsat 8 felvételek előfeldolgozásának fejlesztése. Idősorok letöltése mintaterületekre és atmoszférikus korrekció alkalmazása a Sen2Cor, Fmask, ENVI QUACK és MAYA algoritmusok alkalmazásával.
- ii) Az előfeldolgozott műhold felvételekből tematikus elemzések (mezőgazdasági és erdészeti témákban), machine learning és objektumorientált képosztályozás (OBIA) alkalmazásával.
- iii) Automatikus képosztályozási workflow fejlesztése a Sentinel-1,2 és Landsat 8 adatok mezőgazdasági és erdészeti alkalmazására: pl. kórokozók- és kártevők által okozott károk detektálása, aszálykár.
- iv) Hiperspektrális műhold adatok tesztelése és kalibrációja, valamint e felvételek alkalmazása mezőgazdasági és erdészeti vonatkozásokban.
- v) A távérzékelési adatforrásokból nyert felszínborítás tájmetriai alapú kiértékelése, ahol idősoros elemzésekben vizsgáljuk a területen bekövetkező változásokat, amelyek információt szolgáltatnak a természetvédelmi intézkedések megalapozásához.
- vi) A műholdfelvételek idősor alapú vizsgálatával a települések expanzióját, valamint a mezőgazdasági területek konverzióját követjük nyomon.